Evde latte Yapımı

Evde latte nasıl yapılır, latte ile cappucino arasındaki farklar, latte malzemeleri, latte tarifi ve daha fazlası bu yazımızda sizlerle.

Yaz aylarında sıklıkla her ne kadar soğuk meyve suları, buzlu kahveler, kola ya da diğer gazlı içecekler tüketilse de yılın diğer dönemlerinde sıcak bir kahve her zaman ilk tercihimiz olmakta. Özellikle soğuk günlerde kahvemizi yapıp, en sevdiğimiz kitabı okumak ya da arkadaşlarımızla sohbet etmek bizler için bir alışkanlık haline geldi. Peki evde latte yapabilir miyiz? Aeopress yardımıyla latte yapımını bu yazımızda sizlere anlatıyoruz. Ama öncelikle cappucino ve latte arasındaki farklar neler bir göz atalım istedik.

Latte ile Cappucino Arasındaki Farklar

Latte de tıpkı cappucino gibi ısıtılmış süt ve süt köpüğüyle yapılmaktadır. Ancak cappucinoda süt ve köpük oranı latteye göre daha fazladır. Ayrıca cappucinonun sütü ve köpüğü çok daha yoğun kıvamlıdır. Latte de köpük, ince bir tabakadır ama cappucinoda çok fazla köpük kullanılır. Lattenin sunumu da cappucino sunumundan farklıdır. Genellikle latte büyük bardaklarla sunulurken, cappucino için daha küçük kulplu fincanlar ya da kupalar tercih edilmektedir.

Latte Malzemeleri
 • Eğer bir espresso makineniz yoksa, aeropress ile kahvenizi, yüksek basınç altında demleyebilirsiniz.
 • Yağsız veya %2 yağ oranına sahip süt
 • Süslemek için kakao tozu
 • Latte bardağı (büyük kulplu bardak)
 • Kapaklı bir kavanoz
 • Kaşık

Latte Tarifi

 • Öncelikle bardağınızın 3’te 1’i kadar espresso hazırlayın. Bunu nespresso ya da aeopress yardımıyla kolayca yapabilirsiniz.
 • Kavanozun yarısını sütle doldurduktan sonra kapağını sıkıca kapatın ve sonra tüm gücünüzle yaklaşık 1 dakika kadar sallayın.
 • Kapağı açtıktan sonra sütü, 30 saniye kadar mikrodalga fırında ısıtın. Kavanozun üst tabakasında köpüğü göreceksiniz.
 • Öncelikle hazırlamış olduğunuz sütü ve sonrasında espressoyu bardağa ilave edin. Sonrasında ise kavanozun üzerinde biriken köpükten istediğiniz kadar ilave ederek servis edebilirsiniz. Dilerseniz kakao tozu ile de lattenizi süsleyebilirsiniz. Afiyetle!

Diğer tariflere ulaşmak için tıklayınız.

12 Replies to “Evde latte Yapımı”

 1. bugün eve gidince deneyeceğim makinem yok ama bence yine güzel bi tarif olacak artık malum dışarıda gönül rahatlığıyla içilmiyor kahve yada pasta tarzı olsun mekan olarak dışarılar tehlikeli ve ne kadar dışardaki lezzeti yakalayamasakta evde denemek daha sağlıklı bizler için teşekkür ederiz tarif için çok saolun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir