10 SAĞLIKLI YİYECEK

Makineleşmenin hayatın her noktasında kendisini arttırarak hissettirmesi, insanların çalışma hayatlarını ofis ortamlarından ceplerine sığdırarak, her yerde 7/24 sürdürmesi, haliyle beslenme kalitesinde bozukluklara davetiye çıkarmaktadır. Uzun süre hareketsiz bir şekilde bilgisayar ya da akıllı telefonlar karşısında çalışma ya da boş vakit değerlendirmeleri, insanların beslenme alışkanlıklarında bir takım değişiklere yol açmıştır.

Beslenme uzmanları hareketsizlik sonucu bir takım sağlık sorunlarını sıralarken bunların en başında obezite olduğunu vurgulamaktadırlar.

Uzmanlar kaliteli bir yaşamın, sağlıklı yiyeceklerin tüketilmesi ile doğru orantılı olduğunu belirtmekteler. Biz de bu yazımızda, en sağlıklı 10 yiyeceği siz takipçilerimizle paylaşmak istedik. İşte hayatımızda kaliteyi arttıracak, mucizevi 10 sağlıklı yiyecek:

  • Yumurta: Yumurta, toplumun tüm kesimi tarafından erişilebilir, ucuz ve yüksek protein değerine sahip bir besindir. Yumurtaların proteinleri ağırlıklı olarak akında bulunduğu için uzmanlar sıklıkla yumurta akının tüketilmesini tavsiye etmektedirler. Yumurtalar, yağ değerleri açısından oldukça düşük seviyede oldukları için diyet listelerinin de olmazsa olmazı konumundadır. Yumurtaların barındırdıkları vitaminler; B2, B6, B12, D olarak sıralanmaktadır. Ayrıca; yüksek oranda demir, bakır, çinko, selenyum gibi değerli mineralleri bünyesinde ihtiva etmektedir.
  • Somon Balığı: Omega-3 yağ asitleri açısından oldukça değerli bir besin kaynağıdır. B vitaminleri, potasyum, proteinler ve selenyum açısından zengin besindir. Somon balığı; doğal antioksidan kaynağı olup, kilo kontrolünde ve kalp hastalıklarının tedavisinde son derece etkin bir besindir.
  • Fasulye: Folat kaynağıdır. Folat; kırmızı kan hücrelerinin üretiminde hayati rol oynayan B9 vitamini üretiminde oldukça etkilidir. Özellikle hamilelik dönemde kadınların ihtiyaç duyduğu bu vitamini uzmanlar, sıkça tavsiye etmektedirler. Fasulyeler; değerli amino asitleri barındıran proteinlere, antioksidanlara sahiptirler. Bu açıdan fasulye tüketimi, kalp krizini önleyici, kanser riskini azaltıcı, şeker hastalığı tedavisi için tavsiye edilen, diyetlerde sıklıkla tüketilebilecek son derece lezzetli bir yiyecektir.
  • Kırmızı Et: Diyet uygulamalarında ve kas geliştirmede oldukça önemli yeri olan L-Carnitine maddesini yüksek seviyede bünyesinde barındıran kırmızı et; yaşlanmayı geciktirici antioksidan maddelere sahiptir. Bunların yanı sıra, yüksek oranda proteine sahip olan kırmızı et, mineral açısından da diyet yapanlar için vazgeçilmez besinlerin başında gelmektedir.
  • Elma: Kalorisi oldukça düşük, kilo kontrolünde uzmanlar tarafından sıklıkla tüketilmesi tavsiye edilen lezzetli bir yiyecektir. Elma, diyabet ve kalp hastalıkları risklerini düşüren, kanserle savaşta bizlere inanılmaz destek veren mucizevi rol oynamaktadır.
  • Nar: Doğal antioksidandır. Kanserle savaşta etkin bir rol oynayan nar, C vitamini deposudur. Alzheimer hastalığı ile mücadelede tavsiye edilen bir yiyecektir. Tansiyon, kalp hastalıkları, cinsel rahatsızlıklarla mücadele açısından yardımcı olur.
  • Fındık: Kilo alma ya da kontrolü açısından destekleyici bir yiyecektir. Kalp hastalıklarıyla mücadelede etkindir. Sperm kalitesini ve insülin direncini arttıran bu mucizevi yiyecek, kolesterol açısından uzman tavsiyesidir.
  • Yaban Mersini: Düşük kalorili olup, kaliteli besin değerlerine sahiptir. Kanser riskini azaltır, kalp hastalıklarını önler, tansiyon hastalıklarında etken bir yiyecektir. C vitamini deposu olan yaban mersini aynı zamanda doğal antioksidandır
  • Brokoli: Yüksek seviyede kalsiyum ve K vitamini barındırmaktadır. Magnezyum, çinko, fosfor gibi pek çok değerli maddeleri bünyesinde ihtiva eden brokoli, diyet uygulamalarında sıklıkla tüketilmelidir.
  • Süt: Kemik ve diş sağlığı açısından hayati öneme sahip olan kalsiyumu, kas kütlesinin arttırılmasına yardımcı olan proteini, fosforu, D vitaminini ve daha pek çok zengin maddeleri bünyesinde barındıran süt; insanoğlunun doğduğundan itibaren tüketmeye başladığı mucizevi bir besin olup, hayati öneme sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir