Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Ülkemizde covid-19 hastalığının yayılmasıyla birlikte bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir sorusunun yanıtı çok sayıda kişi tarafından merak edilmektedir.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için hem beslenmeye dikkat edilmeli hem de bazı öneriler dikkate alınmalıdır. Öncelikle sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durulmalı ve mutlaka düzenli olarak egzersiz yapılmalıdır. Kilo kontrolü sağlanmalı, aşırı tüketimden uzak durulmalıdır. Uyku düzenine dikkat edilmeli ve yeteri miktarda uyunmalıdır. Daha sağlıklı yaşayabilmek adına stres en aza indirilmelidir. Aynı zamanda başta covid-19 olmak üzere pek çok hastalıktan korunmak için ağız hijyenine önem verilmeli ve eller sık sık yıkanmalıdır. Bunlar dikkat etmek daha sağlıklı bir vücuda sahip olmayı da beraberinde getirecektir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

Bağışıklık sistemini güçlü yapan besinler geniş bir yelpazeye sahiptir. Bunlar arasında aslında tüm taze sebze ve meyveler yer alır. Ancak bazı besinler var ki onlar biraz daha ön plandadır. Yaban mersini, zerdeçal, brokoli, tatlı patatesler, ıspanak, zencefil, sarımsak, yeşil çay, kefir, badem, ay çekirdeği, kırmızı dolmalık biber, portakal, ve mandalina gibi c vitamini yönünden zengin meyveler düzenli olarak tüketilmelidir. Bitter çikolata yemenin de vücut açısından sağlıklı olduğu fakat tüketimde aşırıya kaçılmaması gerektiği ifade edilir. Aksi hale kilo dengesi bozulacaktır. Bunlarla birlikte her gün en az iki litre su içilmeli ve hareketli bir yaşam tarzı benimsenmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir