Astrazeneca: Aşı Çalışmalarında Hata Yaptık

Oxford Üniversitesi ile birlikte aşı çalışmalarında bulunan Astrazeneca, aşı çalışmaları sırasında hata yaptıklarını kabul etti.

Oxford Üniversitesi koronavirüs aşısı hakkında Astrazeneca tarafı hata yaptıklarını açıkladır. Geçtiğimiz günlerde aşıyı bir fincan kahveden daha ucuz diye tanıtan ve bulunan bu aşının %90’dan daha koruyucu olduğunu ifade ederken hata yaptıklarını kabul etti.

New York Times’ın haberine göre Astrazeneca, buldukları koronavirüs aşısı hakkında açıklamalarda bulurken %90’a varan koruyuculuk açıklamalarında bulunmuştu. Açıklamalarda aşıyla ilgili bilgilerin eksik olması ve neden ilk aşının yalnızca yarım doz kullanıldığı korunları akıllarda soru işareti olarak kalmıştı. İlk yapılan açıklamalarda aşının başarı oranı %70 olarak açıklanmıştı.

Yapılan açıklamalarda aşı bilgilerinin eksik olduğu daha fazla bilgi alabilmek için ek testlere gereksinim duyulduğu ifade edilmişti. Özellikle son denemelerde katılımcılara enjekte edilen dozajda hata yaptıklarını belirten Astrazeneca, aşının uygulanma şekli, başlangıç verilerini ifşa etme gibi hatalardan dolayı aşının güvenilirliğinin azaldığının altını çizdi.

Dozaj Hatasını Bir Çalışan Yapmış!

ABD’li yetkililer, aşının %90’a varan güvenilirliğinde yaşlı verilerinin hesaba katılmadığının bundan dolayı sonuçların net olmadığını belirtti. Yetkililer, bu aşının acil kullanım izni alma ihtimalinin oldukça düştüğünü belirtti. Başta ABD olmak üzere başka ülkelerde onay makamlarınca problem çıkartılabilir.

Astrazeneca sözcüsü, denemelerin yüksek standartlarda yürütüldüğünü belirti. Aynı zamanda testleri ve açıklama şeklini savunan sözcü, dozaj hatasının bir çalışan tarafından yapıldığını söyledi.

İki Doz %70 Koruma Sağlıyor

İngiliz ilaç şirketi Astrazeneca, Oxford Üniversitesi ile birlikte geliştirmiş olduğu ve iki doz şeklinde uygulanan aşının ortalama %70 oranında koruduğunu belirtmişti. Uygulanan dozlardan birinin %90 koruma sağladığı yapılan bir diğer açıklamaydı.

Bu aşıya özellikle İngiltere ve Brezilya’dan yirmi binden fazla gönüllü katıldı. İki doz aşı yaptıranlar arasında Covid 19 testi pozitif çıkanlarda vardı. Sonuçlara göre aşı ortalama %70 oranında koruma sağlıyor. İnsanlara önce düşük daha sonra yüksek doz verildiğinde ise koruma oranı %90’lara kadar çıkıyor. Farklı dozlarda verilen bu aşıların neden koruma yüzdelerinin farklı olduğu konusu ise henüz muallakta.