ABD Seçimleri dünya gündeminde

Dünya ABD Seçimlerine Odaklandı

Dünya genelinde corona virüs salgının etkisini arttırmaya devam ederken dünya nefesini tuttu ve yarın yapılacak ABD seçimlerinin nasıl sonuçlanacağını merak ediyor.

3 Kasım tarihinde yapılacak ABD seçimleri dünya genelinde ekonomi ve siyaset çevreleri tarafından yakından takip ediliyor. Mevcut ABD başkanı Cumhuriyetçi Trump ile Demokratların adayı Biden arasında yaşanacak başkanlık yarışında kazanan aday ABD’yi 4 sene daha yönetecek.  Şuan itibari ile yapılan anketler Demokrat Joe Biden’ı 7 ile 10 arasında bir farkla önde gösterse de ABD seçim sisteminde en çok oyu alan aday değil en çok delege kazanan aday Başkan oluyor. Bir önce ki seçimde de Demokratların adayı yaklaşık 3,5 milyon oy daha fazla almasına rağmen delege bazında Cumhuriyetçilerin gerisinde kalınca Donald Trump ABD başkanı seçilmişti. Bu sebeple Demokratlar hala seçimi kazanma konusunda temkinli bir tavır sergiliyor.

Kazananı Salıncak Eyaletler Belirleyecek

Yarın yapılacak ABD seçimlerinde kazananı ise salıncak eyaletler olarak nitelendirilen ve dönem dönem farklı adayların ipi göğüslediği eyaletler belirleyecek. ABD’de birçok eyalette gelenekse olarak ya Demokratlar ya da Cumhuriyetçiler kazanıyor. Fakat bu salıncak eyaletlerde böyle bir geleneksel durum söz konusu görünmüyor. Son yapılan anketlerde bu salıncak eyaletlerde Biden önde görünse de son 1 haftada farkın oldukça azaldığı ifade ediliyor. Bu sebeple Demokrat aday Joe Biden favori olsa da bu seçimde de sürpriz çıkma olasılığı göz ardı edilmiyor.