1 Haziran 2021 Yeni Normalleşme Dönemi Başladı

17 Mayıs tarihi ile tam kapanma dönemi sona erdikten sonra vatandaşa 1 Haziran’a kadar dişinizi sıkın denmişti.

Tam kapanmanın sona ermesi ile birlikte en sık sorular arasında hafta sonu sokağa çıkma yasağı olacak mı vardı. Konuya dair gerekli açıklamalar yapılmış olmasına rağmen yine de bu soru sorulmaya devam ediyordu. Hafta sonu sokağa çıkma yasağından sonra Cumhurbaşkanı basın açıklaması yaparak, yeni normalleşme adımlarını açıkladı.

Kademeli Normalleşme 1 Haziran’da Başladı

Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamalara göre, 1 Haziran tarihine kadar hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulanacak denmişti. Elbette bu süreçte, tam kapanma sürecinde olduğu gibi bakkal ve marketler açık oldu. Bu bağlamda bireyler kendileri için en yakın olan bakkal, market ve fırına gidebildi.

1 Haziran itibari ile ise sürecin biraz daha değişmesi bekleniyordu. Kademeli normalleşme için düşünülen tarih 1 Haziran oldu.

İŞTE CUMHURBAŞKANI’NIN AÇIKLADIĞI HAZİRAN AYI NORMALLEŞME TAKVİMİ

Erdoğan, yaptığı konuşmada Kovid-19’la mücadele kapsamındaki kademeli normalleşme sürecine ilişkin, şunları aktardı:

“Haziran ayı boyunca sokağa çıkma sınırlamaları hafta içi ve cumartesi günü akşam 22.00 ile sabah 05.00 saatleri arasında uygulanmaya devam edecektir. Temmuz ayında bu kısıtlama süreleri ve günleri, vaka ve vefat sayılarındaki değişime, aşılamada kat edilen mesafeye göre yeniden belirlenecektir. Yeme-içme yerleri 07.00-21.00 saatleri arasında belirlenen kurallara göre masaya servis yapabilecek, saat 24.00’e kadar paket servisini sürdürebilecek. Bu mekanlarda sokağa çıkma kısıtlaması olan pazar günü ise sadece paket servis hizmeti verilmeye devam edilecektir. Kahvehane, kafe, çay bahçesi, halı saha, spor salonu, lunapark gibi işletmeler kurallar çerçevesinde pazar günü hariç 07.00-21.00 arasında yarından itibaren çalışabilecek. Üniversitelerin 2021-2022 eğitim öğretim yılı akademik takvimi 13 Eylül itibarıyla başlayacaktır. Kamu kurumlarındaki esnek mesai uygulaması yeni bir düzenlemeye kadar devam edecektir. Spor kulüpleri genel kurullarını haziranın ilk gününden itibaren, diğer kuruluşlar da ikinci yarısından itibaren gerçekleştirebileceklerdir. Açık ve kapalı alanlardaki nikahlar ve nikah şeklindeki düğün törenleri, belirlenen şartlara uygun şekilde 1 Haziran’dan itibaren başlayabilecek.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kovid-19 salgını sürecinde verilen desteklere ilişkin, “Toplamda 661 milyar lirayı bulan hibe ve desteklerin, ülkemizin salgın sürecini çok ciddi ekonomik kayıplara, sosyal sıkıntılara, güvenlik tehditlerine maruz kalmadan geçirmesinde çok büyük katkısı olmuştur.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, bugün açıklanan ilk çeyrek büyüme rakamlarıyla ilgili, “Bu durum, yatırımların devam ettiğinin, dolayısıyla önümüzdeki dönemde üretimin ve istihdamın daha da artacağının işaretidir.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir